FUNDATIA "GHEORGHE URSU"

Activitatea Fundatiei

Fundatia Gheorghe Ursu a luat fiinta in decembrie 1995, din initiativa membrilor fondatori Gabriel Andreescu, Radu Filipescu, Olga Ursu, Andrei Ursu si Sorin Vieru. Inca de la inceput, a militat pentru aflarea adevarului in cazul asasinarii lui Gheorghe Ursu, si pentru condamnarea vinovatilor, prin actiuni in justitie, plingeri la procuratura, memorii catre autoritati. In acest scop a colaborat si cu Institutul Roman pentru Investigarea Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc.
A colaborat cu Fundatia Academia Civica pentru memorializarea lui Gheorghe Ursu in sala 77 a Memorialului Victimelor Comunismului si al Rezistentei de la Sighet.
A colaborat cu Academia Catavencu si Institutul Roman de Istorie Recenta la cercetari pentru redactarea "Listei lui Secu" - o demascare a ofiterilor de Securitate si a noilor pozitii pe care le ocupa in societatea romaneasca post-revolutionara.
Alaturi de alte organizatii civice, a semnat un numar de apeluri catre autoritati (printre care "Apel pentru Romania") pentru asanarea morala a justitiei, politicii, jurnalismului, si culturii din Romania, domenii profund afectate de deceniile de dictatura comunista si inca infiltrate de fostii slujbasi ai acelui regim criminal.

Premiile Fundatiei

2016
- Romulus Balazs - pentru filmul Souvenirs de Iasi, un documentar de-o profunda umanitate, acribie investigativa si intensitate vizuala, in care autorul cauta sa descopere, si apoi sa explice, o pagina neagra din istoria poporului sau. 
- Adrian Cioflâncă - pentru activitatea de cercetare istorica lucida, desfasurata cu o talent analitic, tenacitate, curaj si o constiinta civica exemplara, a fenomenului totalitar din Romana - atit de dreapta cit si de stinga - in toata complexitatea lui.

2000
- Avocat Florica Enescu - pentru activitatea de consultanta juridica desfasurata cu profesionalism si intelegere.

1999
- Dan Perjovschi - pentru ironia incisiva, dar mereu luminoasa, cu care grafica sa (ca si rubrica "Vis-a-vis" ) intampina metehnele si iluziile societatii romanesti.
- Felicia Antip - pentru pledoaria neobosita in favoarea gandirii critice, a expresiei bazate pe respect si adevar, pe care le apara printr-o publicistica neiertatoare fata de tendintele nationalist-soviniste si totalitare.

1998
- Victor Barsan - pentru volumul "Marea Calatorie - viata si moartea inginerului Gheorghe Ursu"
- Herma Koepernik Kennel - pentru volumul "Es gibt Dinge, die muss mann einfach tun" ("Jogging cu Securitatea - rezistenta tanarului Radu Filipescu")
- Sergiu Radu Ruba - pentru creatia sa literara si exemplara sa participare la viata sociala

1997
- Andrei Cornea - pentru volumul "Masina de fabricat fantasme" si intreaga sa activitate publicistica.
- Iordan Chimet - pentru antologiile "Dreptul la memorie" si "Momentul adevarului".
- Cornelia Stefanescu - pentru activitatea publicistica legata de recuperarea operei lui Gheorghe Ursu

1996
- Academia Civica - pentru sprijinirea proiectului "Memorialul de la Sighet"
- Luminita Salagean - pentru filmul "Regele fluturilor"
- Helmut Frauendorfer - pentru filmul "Testamentul unui poet ucis"
- Cornel Mihalache - pentru filmul "BABU"

Concurs De Eseuri Pentru Liceeni

"De ce (n-) as pleca din Romania" (2000)
Premiul 1 - Andreea Plesca, clasa a XII a, Colegiul National "Dr. I. Mesota", Brasov
Premiul 2 - Adina Antonie, clasa a XII a, Colegiul National "Mihai Viteazu", Ploiesti
Premiul 3 - Camelia Hostinar, clasa a X a, Colegiul "Costache Negruzzi", Iasi

Mentiuni:
- Szabo Tiberiu Iosif, clasa a IX a, Grupul Scolar de Arte si Meserii, Brasov
- Catinca Popovici, clasa a XII a, Colegiul National "Alexandru Lahovary", Ramnicu Valcea
- Ioana Pelehatai, clasa a IX a, Liceul "George Cosbuc", Bucuresti
- Otilia Panainte, clasa a XII a, Liceul "Dimitrie Cantemir", Onesti
- Catalina Avasilencei, clasa a XII a, Liceul Teoretic "Mihai Viteazul", Slobozia

"Europa noastra" (1999)
Premiul 1 - Stefan Sava, clasa a XI a, Liceul Teoretic "Mihai Viteazu", Slobozia
Premiul 2 - Ruxandra Paul, clasa a XI a, Liceul "George Cosbuc" Bucuresti
Premiul 3 - Daniil-Corneliu Iacsa, clasa a XII a, Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Radu Voda" Bucuresti

Mentiuni:
- Mihai Ghitulescu, clasa a XI a, Colegiul "Fratii Buzesti", Craiova
- Alex Mihai Paun, clasa a XII a, Colegiul "Mihail Kogalniceanu" Galati
- Claudia Ciobanu, clasa a XI a, Colegiul National "Dr. Ioan Mesota" Brasov
- Corina Vasilescu, clasa a XI a, Liceul Teoretic "Constantin Brancoveanu", com. Dabuleni, Dolj
- Tatiana Cernicova Dinca, clasa a IX a, Liceul Teoretic "W. Shakespeare", Timisoara

"In ce societate visati sa traiti?"(1998)
Premiul 1- Ruxandra Paul, clasa a X a, Liceul "George Cosbuc", Bucuresti
Premiul 2 - Ioana Alexandra Marin, clasa a X a, Colegiul National de Informatica, Bucuresti
Premiul 3 - Lavinia Marin, clasa a X a, Colegiul National "Mihai Viteazu", Bucuresti